
Yleisarvosana | 25 arvostelua) | (
Pesunkestävä, perinteinen "kunnon" pitsitärkki, jota voi huoletta käyttää mm. nyplättyjen hattujen tärkkäämiseen. Myös monet huovuttajat, käpypitsin tekijät ja virkkaajat ovat löytäneet pitsitärkin käyttöönsä. Pitsitärkkiä ohennetaan vedellä langan vahvuuden mukaan sen käyttövaiheessa. Pullon mukana on suuntaa-antavat sekoitussuhteen ohjeet nypläyslankojen vahvuuden mukaan. Suosittelemme testitärkkäystä johonkin mallitilkkuun ennen sekoituksen käyttöä valmiissa työssä.
HUOM! Pitsitärkki on nestemäinen tuote, joka pakkasella jäätyy herkästi. Jos se pääsee jäätymään, muuttuu olomuoto ja tärkki ei välttämättä toimi kuten sen kuuluisi toimia. Älä siis jätä Pitsitärkkipulloa tilaan, jossa se voi joutua pakkaselle alttiiksi.
Säilytysaikana kannattaa käydä ravistamassa Pitsitäkki-pulloa esim. 1 krt/kk, jotta tuote säilyisi pidempään käyttökelpoisena. Pitkässä säilytyksessä tuotteen ominaisuudet heikkenevät ja nesteen tasalaatuisuus voi kärsiä. Säännöllinen käyttö ja tuotesisällön ravistelu pitää sen pidempään tasalaatuisena.
Yleisarvosana | ☆☆☆☆☆ |
Yleisarvosana |
Tosi hyvä tuote, onnistui ensimmäisellä kerralla lierihatun tärkkäys
Kiitos - mukava kuulla :D
Tärkki tuli heti käyttöön. Mukana oli hyvät säilytykseen ja käyttöön liittyvät ohjeet.
Yleisarvosana |
Tämän tuotteen ostin testailu mielessä. Tein matonkuteista korvakoruja ja halusin, että langat pysyisivät paremmin paikoillaan. Niistä tuli ihanan tuoksuiset ja juuri sopivan jämäkät mitä ajattelin. Pitsitärkkiä oli helppo käyttää, laimensi sitä muoviastiaan ja uitin korvakoruja siellä, lopuksi kuivasin painelemalla talouspaperilla ja jätin kuivumaan. Seuraavana päivänä valmista 🌷 Mainio tuote.Lisäisin suomenkieliseen tuotteen ohjeeseen vielä vinkin käytäthän käsineitä, tajusin vasta sen hieman kun sormeni olivat kuivat tuotteen käytöstä 😅
Yleisarvosana |
Virkatuista lumihiutaleista tuli tosi napakat ja helppokäyttöinen tuote.
Yleisarvosana |
Todella hyvä tuote ja helppo käyttää. Kokeilemalla sain oikean vahvuisen tärkkin, kun oli erilaatuisista langoista tehtyjä tuotteita. Vielä on paljon tärkättävää, onneksi löysin tämän tuotteen.
Yleisarvosana |
Melko paksusta puuvillalangasta virkattu pöytäliina tärkkäytyi hyvin. Kohokuviolla tehty joten kuumuutta ei tärkätessä voinut käyttää. Hyvä tuli liinasta eikä reunat lepruile.
Tein Makramee seinäkoristeen luonnonvalkoiseta langasta, hapsut jotka tärkkäsin ohjeen mukaan ovat kellertävät verrattuna muuhun työhön.
Yleisarvosana |
Hyvä pesunkestävä tärkki tärkkäystä vaativiin töihin.
Yleisarvosana |
Aivan uskomaton tärkki, niin enkeliin kuin pöytäliinaan. Parasta mitä ikinä