KIRJAT‪» KOTIMAISET NYPLÄYSKIRJAT‪»

Nyytinki - Inga Pentikäinen & Irma Leimulahti

Nyytinki - Inga Pentikäinen & Irma Leimulahti


Price
39,00 + delivery costs
Incl. VAT 13.5 %


Quantity
pc


Availability
Immediately

Detailed availability


Reviews
Overall rating☆☆☆☆☆ ()


Product description

Kattava kokoelma, joka sisältää 102 vapaalla kädellä (ilman valmista mallipohjaa) työstettävää pitsimallia; jokaisesta on mukana värikuva ja työpiirros. Mallit ovat peräisin Karjalankannakselta (Tytärsaari, Lavansaari, Seiskari) sekä Suomenlahden saarilta.
Nämä pitsit ovat monimuotoisia: osa on yksivärisiä, osa monivärisiä. Karjalaiset pitsit ovat leveydeltään 0,6–7 cm ja saarten pitsit 4–6 cm. Työssä käytetään yleensä 10–20 pitsinnypläysparia; leveimmissä malleissa pareja tarvitaan enemmän, jopa 33.

Vaikka pitsit on alun perin tarkoitettu juhlaesiliinojen ja -paitojen rintamusten koristeluun, niitä voi nykyään käyttää myös muihin tarkoituksiin. Kattava teos kaikille, jotka haluavat valmistaa vapaalla kädellä nyplättäviä pitsejä tai metritavarana valmistettavaa pitsiä.

Sisältää historiallisen johdannon ja teknisiä ohjeita. 104 sivua, 29,7 x 21 cm, 119 kuvaa, tukeva kansi ja lankasidonta.

Tekstit suomeksi, ruotsiksi, saksaksi ja englanniksi.


The approximate size of the packed product or the sales package is 350 x 240 x 28 mm.


Weight
0,85 kg
(with sales package 1,2 kg)


Country of origin
Finland


Comments
Add a comment